5 sygnałów świadczących o potrzebie noszenia aparatów słuchowych


Słuch to jeden z najważniejszych zmysłów, w jakie wyposażyła nas natura. W końcu to dzięki niemu możemy poznawać świat różnych brzmień i odkrywać bogactwo dźwięków. Tylko osoba, która zatraciła możliwość słyszenia, ma świadomość, jak ważną rolę odgrywa ten zmysł w naszym życiu. Sprawnie funkcjonujący słuch pozwala komunikować się z innymi ludźmi, budować więzi i swobodnie funkcjonować w społeczeństwie. Niestety, nie każdy z nas może cieszyć się dobrym słyszeniem. Tego typu problemy mogą dotyczyć każdego człowieka – od dzieci po seniorów. Odpowiedzią na zaburzenia pracy zmysłu słuchu są odpowiednio dobrane do rodzaju i stopnia ubytku aparaty słuchowe.

Dla kogo przeznaczone są aparaty słuchowe?


Aparaty słuchowe to nowoczesne urządzenia medyczne, których celem jest wspomaganie procesu rozpoznawania dźwięków oraz zapobieganie dalszemu postępowaniu ubytków słuchu u osób niedosłyszących. W wielkim uproszczeniu każde urządzenie zbudowane jest z mikrofonu, wzmacniacza dźwięku oraz słuchawki. W rzeczywistości inteligentne i nowoczesne aparaty są znacznie bardziej skomplikowane w swojej budowie. Trzeba mieć świadomość, że z zaburzeniami narządu słuchu borykają się nie tylko ludzie w podeszłym wieku. Choć stopniowe pogorszenie słuchu to dość częsta przypadłość wśród seniorów, problem może pojawić się w dowolnym okresie życia. W związku z tym warto podkreślić, że z urządzeń przeznaczonych do kompensacji niedosłuchu mogą korzystać różne grupy odbiorców. Stosuje się je zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci, młodzieży.

Kiedy potrzebny jest aparat słuchowy?


Jakie są sygnały, że ze słuchem dzieje się coś niepokojącego? Najbardziej typowe symptomy, które mogą świadczyć o konieczności noszenia aparatu słuchowego, to:

  1. Potrzeba podkręcania głośności w telewizorze, radiu itp.
  2. Trudności w normalnym komunikowaniu się, szczególnie w zatłoczonych pomieszczeniach.
  3. Omamy słuchowe, czyli trzaski, piski, dzwonienie i inne dźwięki w uszach, których w rzeczywistości nie ma.
  4. Pogorszenie rozumienia mowy przetworzonej, np. podczas rozmów telefonicznych.
  5. Częste proszenie o powtórzenie tego, co mówią inni.

Problemy ze słuchem mogą rozpocząć się od niepozornych zmian. Dlatego wszystkim osobom zalecane jest wykonywanie podstawowych badań słuchu co najmniej raz w roku. Pamiętajmy, że każdy po ukończeniu 50. roku życia, a także osoby narażone na hałas np. w pracy, powinny zgłaszać się na badania kontrolne częściej.

Jaki aparat słuchowy wybrać?


Wybór aparatu słuchowego należy rozpocząć od wizyty u lekarza. Specjalistą zajmującym się doborem odpowiedniego urządzenia do trudności zdrowotnych pacjenta jest protetyk słuchu (możesz się umówić tutaj). Dobór aparatu słuchowego rozpoczyna się od stwierdzenia, czy masz ubytek słuchu, czy nie. W tym celu wykonywane jest badanie słuchu. Jest ono proste, bezpieczne, bezbolesne i zajmuje niewiele czasu. W przypadku stwierdzenia upośledzenia słuchu lekarz zaleci odpowiednie leczenie lub zaopatrzenie w aparaty słuchowe. Od protetyka słuchu dowiesz się, jaki model będzie dla ciebie najlepszy. Nie ma jednego, uniwersalnego urządzenia, które pasowałoby wszystkim. Dlatego bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z zaleceniami eksperta. Współczesne aparaty słuchowe to w zdecydowanej większości urządzenia bardzo małe i dyskretne. Z uwagi na miniaturowe rozmiary niektóre z dostępnych modeli są właściwie niedostrzegalne dla osób postronnych. Warto wspomnieć, że do zakupu aparatu słuchowego można uzyskać dofinansowanie NFZ.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.